Jak zabalit do letadla

Jak si správně zabalit kufry do letadla

Čas dovolených máme doslova za rohem a spousta z nás se vypraví za sluníčkem nebo poznáváním letecky. Víte však, jaká jsou omezení pro zavazadla do letadla? Co smíte a nesmíte přepravovat v příručním nebo odbaveném kufru? Pokud jste v cestování letadlem ostřílení mazáci, možná se u nás nedozvíte nic nového. Nikdy ale nevíte, kdy se nějaké ty cestovatelské tipy můžou hodit.

Zavazadlo příruční vs. odbavené

Začneme základními pojmy. Většina z nás cestuje na delší dovolenou standardně se dvěma zavazadly – odbaveným zavazadlem, které uložíte do zavazadlového prostoru letadla a nemáte k němu po celou dobu letu přístup, a příručním zavazadlem, které si berete k sobě na palubu. Příruční zavazadlo nemusí být nutně jen kufr, počítá se i batoh a u některých leteckých společností za samostatné zavazadlo považují dokonce i větší kabelku.

Určitě si dopředu zjistěte, jaké pro váš let platí hmotnostní a rozměrové limity jednotlivých zavazadel. Vyhnete se tak případným nepříjemnostem, pokud by vše kufry nesplňovaly dané podmínky. Na odbavené zavazadlo se zpravidla vztahují hmotností limity, nejčastěji okolo 20 kg. Příruční mívá stanovené rozměrové limity, v některých případech společně s maximální povolenou hmotností. Tyto podmínky se bohužel napříč jednotlivými leteckými společnostmi často liší a nelze předpokládat, že kufřík označený jako „cabin size“ (tedy rozměrově vyhovující jako příruční zavazadlo) automaticky projde kontrolou. Pokud by vaše zavazadla neodpovídala váhou nebo rozměry, často narazíte na nemilé dodatečné poplatky, nebo vám je dokonce kontrola nepřipustí k přepravě.

odbavené zavazadlo

Co (ne)zabalit pro odbavení bez komplikací

Cestování letadlem má samozřejmě svá celkem přísná pravidla a omezení, pokud jde o to, co s sebou přepravujete. Odbavené zavazadlo je v tomto relativně benevolentní, u příručního zavazadla si však dejte velký pozor, abyste předešli komplikacím při letištní kontrole.  A některé předměty jsou samozřejmě z přepravy vyloučené úplně. Zpravidla se jedná o nebezpečné předměty jako je zábavná pyrotechnika, obranné spreje nebo tlakové nádoby s hořlavým plynem nebo kapalinou. Pokud byste tedy měli v plánu užít si v zahraničí kempování a vézt si vlastní plynový vařič, máte zkrátka smůlu.

Doma tedy budete muset nechat:

  • výbušniny a výbušné systémy, rozbušky, zábavnou pyrotechniku,
  • kyseliny, žíraviny, hořlaviny, žhavící zapalovače,
  • toxické, infekční nebo radioaktivní látky,
  • obranné a paralyzující spreje a jiné dráždivé látky, plyny,
  • spreje a tlakové nádoby (kromě lékařských a kosmetických potřeb),
  • střelné zbraně, včetně replik nebo dětských zbraní všech typů.

jak zabalit kufr do letadla

Odbavené zavazadlo

Jak jsme již psali, odbavené zavazadlo je o něco benevolentnější, i tak je třeba dávat pozor na to, co do něj balíte. Prochází totiž také kontrolou a pracovníci letiště mají právo kufr otevřít, pokud se jim něco nezdá. Na pozoru se mějte hlavně pokud si na dovolenou berete elektronické přístroje nebo powerbanky s lithiovými bateriemi. Ty totiž v případě poškození mohou rychle vzplanout nebo explodovat, takže je zakázaná jejich přeprava v odbaveném zavazadle a musíte je dát do příručního kufru. Týká se to například elektronických cigaret.

Náš tip: Nezapomeňte na kufry dát visačky se jménem, telefonním číslem a adresou pro případ ztráty.

Příruční zavazadlo

V případě příručního zavazadla platí omezení mnohem víc. Nejčastějším problémem bývají tekutiny a kosmetika, které jsou povolené pouze do objemu 100 ml a v celkovém součtu objemu do 1 l, zabalené do průhledného znovu uzavíratelného sáčku. Platí to například pro šampony, tekutá mýdla, antibakteriální gely, zubní pasty a dekorativní kosmetiku. Vztahujete se to i na spreje, kde si ovšem hlídejte obsah hořlavin, žíravin či jiných zakázaných chemikálii (problematický je například repelent). V drogerii bez problému koupíte praktická cestovní minibalení všech základních potřeb, ale pokud se na dovolené neobejdete bez těch svých oblíbených, nepostradatelným pomocníkem jsou plastové cestovní nádobky, kam si odlejete potřebné množství.

Výjimkou z omezení objemu balení je dětské a kojenecké či dietní jídlo na dobu cesty a neporušená bezpečnostní balení z letištních obchodů (tzv. STEB).

cestovní lahvičky do příručního zavazadla

Narazit můžete také s ostrými předměty. Pokud ostří nepřesahuje 6 centimetrů, němely by představovat problém. Jistější však je zabalit je do odbaveného kufru. Platí to pro nože, manikúru, ale i nářadí nebo třeba žiletky. Neprojde ani deštník s ostrým hrotem.

Dalším často řešeným tématem jsou léky. Ty bez problému přepravíte v příručním zavazadle, a to jak léky předepsané lékařem, tak běžně prodávané bez předpisu. Nechejte je však v originálním balení. Na kapky, sirupy a spreje v tomto případě neplatí omezení na maximální objem 100 ml, musí však být také zabalené do sáčku. Pozor – u léků na předpis po vás může kontrola chtít předložit lékařské potvrzení.

Bez problému je cestování s elektronikou – tabletem, počítačem, mobilním telefonem nebo fotoaparátem. Při kontrole můžete být vyzváni k zapnutí přístrojů, pohlídejte si tedy dostatečně nabitou baterii. Pozor však na drony, ty jsou z přepravy v příručním zavazadle zakázané a někde vám je dokonce mohou odmítnout přepravit i v tom odbaveném.

Na co si dát pozor při kontrole

Při bezpečnostní kontrole nezapomeňte ze zavazadla vyndat elektronická zařízení i všechny tekutiny, aerosoly a gely zabalené do znovu uzavíratelných sáčků dle pokynů. U kontroly jsou pro tento případ připravené boxy. Do těch byste zpravidla také měli vyndat kovové i nekovové předměty z kapes a pokrývky hlavy. Jak jsme již upozornili, u elektronických zařízení můžete být vyzváni k jejich zapnutí pro kontrolu funkčnosti.

Myslete na to, že na každém letišti se mohou pravidla trochu lišit, zejména pokud cestujete mimo EU. Předem si zjistěte všechny detaily a omezení nejen u své přepravní společnosti, ale také v dané zemi. Ty nejdůležitější informace samozřejmě obdržíte po nákupu letenek, případně rezervaci zájezdu u cestovní kanceláře. Pokud vám stále nějaká informace chybí nebo vám něco není jasné, nebojte se s dotazy obrátit na leteckou společnost nebo cestovku.

jak zabalit kufr do letadla


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Recept na skořicové šneky s jablky

Vynikající italské gnocchi třikrát jinak

Last minute letní drinky

Zpátky do školy: inspirace na skvělé svačinky

4 recepty na osvěžující ledovou kávu

Doporučujeme