Vypěstujte si zázračné Aloe vera

Pokud patříte mezi ty, kteří raději než okrasné kytičky pěstují na parapetech užitečné rostlinky a bylinky, určitě byste neměli přehlédnout zázrak zvaný Aloe vera. Tato rostlina z řad sukulentů je pro své blahodárné účinky již po staletí oblíbená ve zdravotnictví, kosmetice i gastronomii. Aloe je celkem nenáročná na pěstování, takže se jí bude dobře dařit i na balkoně nebo parapetu v bytě. Za péči se vám odmění skutečně širokou škálou využití.

Jak pěstovat

Aloi si bez problému vypěstujete ze semínka nebo řízku. Určitě se však nebojte ani pořídit vzrostlou rostlinku, nicméně pro tu si zajděte raději do zahradnictví než do supermarketu.

S pěstováním uvnitř můžete začít kdykoliv, pokud chcete aloi pěstovat venku, pak si pohlídejte, aby teploty dosahovaly přes 20 °C. Jelikož je to sukulent, má ráda hodně tepla a světla. Doma na parapetu jí tedy najděte nějaké pěkné útulné místo na jižní straně. Nicméně pozor na to, aby na ni nepražilo přímé polední slunce, dobře jí nedělají ani teplotní (a světelné) šoky.

Základem úspěšného pěstování je kvalitní substrát, protože aloe je náročná na živiny v půdě. Pokud sázíte ne kupovaný, zvolte písčitohlinitý určený pro sukulenty. Snadno si však substrát namícháte i doma, a to ze stejného poměru zeminy, písku a kompostu. Nezapomeňte ani na drenážní vrstvu a přes léto můžete rostlinu lehce přihnojit minerálním hnojivem.

Pozor na zalévání! Aloe je subtropická rostlina, která nemá ráda přílišné vlhko. Stačí ji lehce zalít jednou týdně, hlídejte, aby substrát nebyl moc vlhký, jinak by jí mohly uhnívat kořeny.

Aloe vera rostlina

Jaké má účinky

Aloe je bohatou zásobárnou přírodních vitamínů. Obsahuje vitamíny C, A, D a také řadu vitamínů skupiny B. Mimo to se také pyšní vysokým obsahem vápníku, hořčíku a zinku. Spolu s další řadou zdraví prospěšných látek je tak prospěšná při vnějším i vnitřním použití.

Asi nejznámější jsou její hojivé, protizánětlivé, antibakteriální a regenerační účinky, díky kterým je oblíbená zejména do kosmetických produktů i ve zdravotnictví. Působí blahodárně na popáleniny, odřeniny, štípance i jiná drobná poranění, zároveň regeneruje pokožku při ekzémech a kožních alergiích.

Díky těmto blahodárným efektům však nemá uplatnění jen v kosmetice a mastičkách, ale své využití našla i v textilním průmyslu. Pro zdravější spánek se výtažky z Aloe používají také při výrobě lůžkovin, jako jsou polštáře, přikrývky nebo třeba chrániče matrací.

Ovšem aloi samozřejmě nemusíte využívat jen zevně. Skvělé účinky má také při konzumaci. Působí jako přírodní antioxidant a pomáhá čistit organismus, takže je skvělým pomocníkem při detoxikaci organismu. Mimo to posiluje přirozenou obranyschopnost, odbourává napětí a únavu, podporuje činnost trávicího traktu a udržuje normální hladinu cukru v krvi.

Aloe vera použití

Jak doma využít

Asi si říkáte, proč si doma vlastně aloi pěstovat, když si ji může koupit v podobě mastiček, gelů i nápojů v obchodech? Je to jednoduché – v mastičkách a dalších přípravcích a potravinách najdete vždy jen určité procento obsahu s touho blahodárnou látkou, kdežto doma ji, díky nenáročnému pěstování a možnosti okamžitého použití, můžete využít naplno. A navíc skoro zadarmo.

Z rostliny se využívá pouze gelovitá čirá hmota z vnitřku listů, takže nezapomínejte před použitím odstranit tuhou tmavě zelenou slupku. Využívejte spíše starší a větší listy rostliny. Uřízněte list co nejníže u kořenů a nechte odkapat nažloutlou šťávu (pozor, ta má silné projímavé účinky). List rozřízněte podélně, gel tak například lžičkou snadno vyškrábnete. V této podobě už pak můžete aloi využít, jak se vám zlíbí. V uzavřené nádobě by vám v lednici měla vydržet cca týden.

Pokud jde o konzumaci, je skvělá do smoothie, ovocných šťáv i jen tak na dochucení vody, kaše nebo třeba jogurtu. Poslouží také na výrobu šťávy nebo sirupu, které mají podobné využití. Určitě ji oceníte jako nouzovou lékárničku – obklad na drobná poranění, popáleniny i štípance nebo třeba při bolestech hlavy. A v neposlední řadě také jako ingredienci do pleťové masky, krému, přípravku na vlasy nebo jakékoliv další přírodní kosmetiky, kterou si můžete snadno vNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme