puzzle

Puzzle – malé dílky, které dobyly celý svět

Mezi skládačkami a hlavolamy patří puzzle mezi nejoblíbenější kratochvíle nejen u nás. Zabaví celou rodinu o sychravých a mrazivých dnech, kdy se vám nechce chodit ven, působí blahodárně na vaši mysl a pomáhá dětem rozvíjet se.  Zabaví a vzdělává, takže není divu, že se těší takové oblibě a patří také mezi oblíbené dárky. Víte ale, jak a proč tento fenomén vznikl?

První puzzle se rozřezávalo truhlářskou pilou

Označení těchto skládaček pochází z anglického slova puzzle (čteno „pazl“), které obecně označuje jakoukoliv skládačku, rébus, hádanku nebo záhadu. A z Anglie pochází nejen slovo, ale i samotné skládačky.

První zmínky o tomto fenoménu nás sice zavedou až do starověké Číny, ale za skutečně prvního tvůrce puzzle je považován Angličan John Spilbury. Londýnský rytec a kartograf si tímto revolučním nápadem ulehčil vyučování zeměpisu. Vytištěnou mapu nalepil na tenkou mahagonovou desku a následně ji truhlářskou pilkou rozřezal podél hranic jednotlivých států. V roce 1760 tak vytvořil originální vzdělávací hru, která se jako vyučovací metoda rozšířila po celé Anglii a brzy byla uplatňována i na výuku jiných předmětů.

Nevídaný boom puzzle ve 20. století

Mimo Anglii se puzzle rozšířilo až ve druhé polovině devatenáctého století. Využití lupénkových pil pak umožnilo přesnější výrobu dílků puzzle. Novinkou bylo také rozřezávání obrázků na kousíčky, které neodpovídaly tvarům vyobrazených motivů – tedy jako je tomu nejčastěji dnes. Tím se skládačky sice staly obtížnějšími, ale také větší výzvou a zábavou.

Se strojní výrobou, která byla zahájena na počátku dvacátého století, došlo k masovému šíření a vyšší popularitě puzzle. Strojní výroba umožnila nižší prodejní cenu a tím i snadnější dostupnost.

puzzle

Kdo si troufne na 42 000 dílků?

Všichni jistě známe klasické puzzle s typicky tvarovanými dílky. To se vyrábí v různých velikostech od malých jednoduchých pro děti, přes klasické, nejběžnější o velikostech 500, 1000, 1500 a 2000 dílků. Náročnější „skládači“ pak mohou sehnat i motivy složené ze 4000, 6000 nebo až 8000 dílků. Největší běžně sehnatelné puzzle má velikost dokonce 42 000 dílků a po složení má úctyhodné rozměry 749 x 157 cm – a to je skutečně výzva.

Při skládání se však nemusíte omezovat stovkami stejných dílků. Zejména puzzle pro děti mohou mít spoustu různých tvarů pro nejlepší rozvoj rozpoznávacích funkcí i jemné motoriky. Dá se říct, že se tak vrací ke kořenům puzzle a jeho podoby v době, kdy sloužilo jako vzdělávací hra.

Kratochvíle, která láme rekordy po celém světě

Největší puzzle na světě bylo složeno 28. září 2008 v německém městě Ravensburg. Skládání se zúčastnilo přes 15 tisíc lidí, kterým to zabralo čtyři a tři čtvrtě hodiny. Celé puzzle mělo 1 076 280 dílků a zabralo plochu okolo 600 .

Rekordy lákají samozřejmě lidi po celém světě, tak není divu, že i v Čechách máme svoji rekordmanku. Anna Počarovská vlastní největší sbírku  puzzle v Čechách a k únoru 2017 drží rekord v nejvíce dílcích puzzle složených jedním člověkem. V průběhu 25 let, složila celkem 92 různých obrazů skládačky puzzle, přičemž celkový počet dílků činil neskutečných 280 312 kusů. Troufli byste si na to také?Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme