vánoční pouštění lodiček

Kouzlo tradičních Vánoc – jaké tradice a zvyky letos vyzkoušet?

Svátky nemusí být jen o pečení vánočky, zapalování svíček na adventním věnci, lovení kůstek z kapra (v horším případě z krku) a rozbalování hromady dárků. Chcete si letos s rodinou dopřát netradičně něco tradičního? Koukněte s námi na pár tipů – dávné tradice a zvyky se dnes už moc nedodržují, a přitom mohou vašim svátečním dnům dodat to správné kouzlo.

Vyzdobte si domov tradicemi

Bez stromečku by to nebyly Vánoce. Nejstarší zmínka o tradici vánočního stromečku pochází z roku 1570 z dnešního Německa, do domácností pak tradice zdobení stromečku pronikla až v 17. století. Čím ale stromek ozdobit?

Zkuste letos místo moderních lesklých ozdobiček, které každý rok podléhají jiným barevným trendům, ozdobit svůj domov tradičnějšími vánočními dekoracemi. Dříve ke zdobení stromečků sloužily ořechy, slaměné a dřevěné ozdoby, nebo nasušené ovoce – jablka, pomeranče a citróny. Ovoce nasušíte za pár hodin v sušičce a může vám posloužit třeba i na dozdobení vlastního adventního věnce. Nemusíte se samozřejmě hned vzdávat barevného vánočního stromku, stačí si tradičně ozdobit i jen pár větviček ve váze na stole a kochat se ozdobičkami, které vám děti ani domácí mazlíčci nerozbijí.

tradiční andělské zvonění

Chcete opravdovou nostalgii? Veliký comeback v posledních letech zažívá tradiční dekorace tzv. andělské zvonění. Ať už v podobě jednoduchých kolotočů, které se vlivem tepla točí, ale nezvoní, nebo v plné parádě jako nefalšovaný tradiční český originál, zvonící stromeček, kteří si možná někteří pamatujete ze svého dětství. Obnovená tradiční výroba přináší dokonalou nostalgickou kopii starých zvonících dekorací, které mohou zdobit váš stůl jako za starých časů.

Oprašte staré zvyky

Dříve lidé o Vánocích nekoukali celý večer na televizi (i když Popelka je zkrátka Popelka), ale trávili společně čas tradicemi, které často sloužily nejen k zábavě, ale také věštění budoucnosti. Dnes už na věštění věří asi málokdo, ale zábavu si s těmito tradicemi můžete užít tak.

Věštění s jablíčky

Jablíčka se k věštění používala celkem často a některé tradice se dochovaly dodnes – například krájení jablek napůl. Jablko se překrojí příčně v půli – pokud je ve středu hvězdička, dotyčný bude v příštím roce zdravý, naopak kříž nebo červavé jablko jsou neblahým znamením.

vánoční výzdoba

Pokud chtěla dívka znát jméno svého budoucího ženicha, oloupala jablko tak, aby získala jednu dlouhou spirálu. Tou pak třikrát zatočila nad hlavou a hodila ji na zem. Z tvaru, v jakém slupka na zemi přistála, pak hledala počáteční písmeno jména svého nastávajícího. Kam se hrabou internetové seznamky, že?

Pro hospodáře zase bylo důležité věštění z jadérek – a musíme si přiznat, že takové věštění by se hodilo i v současných podmínkách. Dvanáct jadérek z jablka se dá do misky s vodou – kolik jich vyplave na hladinu, tolik bude v příštím roce suchých měsíců.

Lití olova

Pokud patříte mezi vodomily, určitě se vám zalíbí další tradiční zvyky. Metoda lití olova byla vynalezena již ve starověkém Řecku a počátkem 20. století bylo toto věštění nedílnou součástí tradice v každé rodině, postupně však upadlo v zapomnění. Na tomto zvyku není vůbec nic složitého, obzvlášť dnes, když vše potřebné naleznete v praktické sadě na lití olova, kterou koupíte v obchodech.

Budete potřebovat kovou nádobku s izolovanou rukojetí na tavení, olůvka a nádobu (ne plastovou) se studenou vodou, do které olovo nalijete. Samozřejmě je potřeba velká obezřetnost, ale výsledek stojí za to. Každý si odlije svůj kousek a pak v odlitku hledá známé tvary. Součástí balíčků na lití olova zpravidla bývá i legenda k nejčastějším tvarům, pro větší zábavu však doporučujeme nejdřív sami pátrat po tvarech, abyste nebyli legendou ovlivnění. Pokud vám pak stručnější výklad tvarů nebude stačit, můžete k výkladu použít i klasický snář.

Tradiční lití olova

Pouštění svíček

Pouštění lodiček ze svíček je nejen zábava ale i krásná romantická podívaná. Potřebujete pouze větší mísu, lavor (nebo se můžete přemístit k vaně, pokud se v ní ještě neprohání kapřík) a plovoucí svíčky. Ty buď koupíte již hotové (třeba na adventních trzích) nebo je jednoduše vyrobíte doma – do celých půlek skořápek od vlašských ořechů přilepíte tekutým voskem malé svíčky. Počet lodiček by měl odpovídat počtu členů rodiny. Po zapálení lodičky opatrně umístíte do mísy a už se jen kocháte. Pokud se lodičky drží u sebe, bude celá rodina příští rok pohromadě. Když se nějaká vzdálí, vydá se její majitel do světa nebo bude hodně cestovat.

Vánoční pověry

  • Během Štědrého dne byste neměli v domě zametat nebo vynášet smetí – prý si tak vynesete štěstí.
  • Ke štědrovečernímu stolu má vždy usednout sudý počet lidí. Můžete to vyřešit například tak, že prostřete jedno místo navíc (říká se, že pro pocestného).
  • Pod každý talíř umístěte minci nebo rybí šupinu – ta přináší hojnost v příštím roce. Na stole by neměla chybět ani snítka jmelí, která podle starých zvyků přináší do domu štěstí, lásku a spokojenost po celý následující rok.
  • Také se traduje, že by od stolu během večeře neměl nikdo vstávat, aby se rodina sešla za rok opět v plném počtu.

Teď už jen zbývá zapálit svíčky a s chutí usednout ke stolu.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *