Jak na domácí chléb, máslo nebo šunku? Je to snadnější, než si myslíte!

Žijeme v době, kdy všechny základní potraviny máme na dosah ruky v regálech obchodů. Lednice a spíže se nám plní jako mávnutím proutku, a přitom nemusíme téměř hnout prstem. Jak je to ale s kvalitou kupovaných potravin? Často to nebývá žádný zázrak a člověk musí opravdu pečlivě sledovat, co vlastně kupuje. Existuje ale jednoduché řešení.

Oprášíme staré dobré „babičky věděly, jak na to“. Není to zase tak dávno, kdy bylo běžné vyrábět si základní potraviny doma z poctivých surovin a ručně. Spousta z vás asi namítne, že je to moc pracné. Ano, práce za tím je, ale často je to o hodně jednodušší, než si myslíte. Rozhodně nestrávíte hodiny času v kuchyni, ani si nesedřete ruce. A výsledek opravdu stojí za to. Pojďte si přečíst, že není čeho se bát a stojí za to to vyzkoušet.

Domácí chléb

Chléb je alfou a omegou každého jídelníčku už odnepaměti. Bohužel jsou dávno pryč časy, kdy čerstvě upečený chléb voněl po celém domě a hospodyňky těšila radost z dobře odvedené práce. V dnešní době si raději zaběhneme přes ulici do obchodu.

Nenechte se však mýlit, takové domácí pečení chleba není vůbec náročné a chuť je doslova božská. A to nemluvíme o chlebu upečeném v domácí pekárně z kupovaných směsí, ale o opravdu poctivém pečivu vyrobeném vlastníma rukama. Na takový chléb vám stačí jen minimum ingrediencí a ani nemusíte být zkušení pekaři, abyste ho zvládli doma upéct.

Základem poctivého českého chleba je kvásek. Ten si můžete vymazlit doma sami, koupit v některých pekárnách a farmářských obchodech nebo pořídit od někoho z okolí, kdo domácí kvásek má – stačí kouknout na kváskovou mapu, kde najdete navíc i spoustu rad k pečení a péči o kvásek. Samotná příprava je pak snadná jako facka – smíchat suroviny, trocha náročnějšího, ale potřebného hnětení, kynutí, které vás nestojí žádnou energii, a zbytek za vás dodělá trouba.

Receptů na domácí chléb je opravdu mnoho a každému přijde k chuti něco jiného. Pokud vás však odrazuje náročné hnětení těsta, pak určitě koukněte na (námi ověřený) recept na domácí Šumavu bez hnětení od cuketka.cz.

domácí chléb

Domácí šunka

Také jste zaznamenali, že s chutí kupovaných uzenin už to není, co bývalo? Je potřeba koukat na složení, hlavně obsah masa, aby šunka chutnala skutečně jako šunka. Pokud vás už nebaví přebírat sortiment v obchodech, zkuste si uvařit šunku domácí. Je to jednodušší, než se může na první pohled zdát.

Díky malému zázraku zvanému šunkovar, je příprava šunky skutečně jednoduchá. Ne nadarmo nastal v prodeji šunkovarů v posledních letech opravdový boom. Pro základní recept vám postačí maso dle vlastního výběru (nemusíte se omezovat jen na klasickou vepřovou šunku), voda a sůl.

Ve zkratce – maso si pár dní předem naložíte, pak ho napěchujete do šunkovaru a necháte vařit. Nezabere vám to tedy téměř žádný čas a nestojí vás to skoro žádnou energii. Základní recepty bývají vždy přibalené k šunkovaru a časem si určitě vyladíte recepty vlastní s ideálním poměrem soli nebo extra ingrediencemi (například medová šunka je skutečná lahoda).

šunka ze šunkovaru

Domácí máslo

Věděli jste, že domácí máslo snadno vyrobíte doma během cca 15 minut a jen z jedné suroviny? Ano, opravdu je to tak snadné, a navíc jako bonus získáte i domácí podmáslí. Vyvstává ovšem otázka, jestli se domácí výroba vůbec vyplatí. Pokud budete uvažovat jen po finanční stránce, tak zřejmě ne, pokud ovšem zvažujete i kvalitu a chuť, pak jednoznačně ano.

Základem je tučná smetana ke šlehání (minimálně 30%, ale čím víc, tím líp), nejlépe bez stabilizátorů. K přípravě pak potřebujete kuchyňský robot nebo ruční šlehač a dostatečně hlubokou mísu, cedník, gázu nebo plátno.

Z 500 ml smetany vyrobíte cca 200 g másla, které v lednici při správné přípravě vydrží asi týden, dobře si tedy rozmyslete, kolik másla vyrobit. Pokud byste ho nespotřebovali, můžete ho samozřejmě zamrazit nebo přepustit.

výroba másla

A teď jak vlastně na to? Smetanu nalijte do mísy a začněte šlehat. Doporučujeme spíš zvolna, abyste neměli nahozenou celou kuchyni. Po pár minutách získáte hladkou šlehačku, po dalších pár minutách začne smetana žloutnout a hrudkovatět.

Tady ovšem zpozorněte a zpomalte, během chvilky se totiž oddělí tuhé máslo a tekuté podmáslí, které by vám při vyšší rychlosti šlehání v kuchyni mohlo nadělat pěkný nepořádek. Jakmile se obě složky oddělí, máte ušleháno. Připravte si cedník vyložený plátnem nebo gázou a přendejte do něj máslo i podmáslí a nechte okapat. Poté máslo zabalte do plátna a vymačkejte z něj přebytečné podmáslí. Pokud nemáte rádi pocit mastných rukou, určitě zvažte použití igelitových rukavic.

Nyní přichází důležitý úkol, a to dostat pryč i ty nejmenší zbytky podmáslí. Je to důležité, protože podmáslí se rychle kazí, takže by snižovalo i životnost samotného másla. Buď ho můžete propláchnout pod tekoucí studenou vodou nebo ještě lépe dát si studenou vodu do misky a máslo v ní důkladně promnout. Vodu budete muset 2x-3x vyměnit. Že máte hotovo poznáte podle toho, že voda zůstane čistá.

Máslo osušte a zabalte do potravinové fólie nebo pečicího papíru a vytvarujte. Nejlépe se mu však v lednici bude dařit v máslence. Podmáslí zkonzumujte co nejdříve, aby se vám nezkazilo.

domácí máslo

Jaké další potraviny si vyrábíte doma? Máte ty správné pomocníky pro přípravu domácích potravin?Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Zbavte se octomilek jednoduchou domácí pastí

Jak zazimovat muškáty

Extra vláčný cuketový perník

Recept na těstoviny s dýňovou omáčkou

Velký bramborákový speciál

Doporučujeme