valentine

Historie svatého Valentýna

Odpočiňme si na chvíli od zvelebování bydlení a vaření dobrot pro rodinu. Dnes slavíme svatého Valentýna. Pro někoho ten „blbý komerční americký svátek“, pro jiného příležitost strávit příjemné chvíle s někým, koho miluje. V našich zemích se Valentýn rozšířil až po roce 1989. Jak to tak bývá u všech svátků, nabral poněkud komerční podobu a jeho historii dnes moc lidí nezná. Ale ať už tento svátek slavíte, nebo ho už z principu bojkotujete, pojďte se s námi podívat, kdy se vlastně začala psát jeho historie. Možná budete překvapeni.

Římské oslavy plodnosti

Valentýn u nás bývá nazýván „americkým svátkem“. Ačkoliv v Americe má tento svátek poměrně dlouhou tradici (první moderní valentýnky zde začaly vznikat v 19. století), jeho historické kořeny nalezneme ještě dříve v Evropě, konkrétně ve starověkém Římě. Tehdy (v dobách na počátku existence Říma) se v polovině února slavily tzv. Lupercalie neboli „svátek lásky“ – pohanský svátek očištění a plodnosti. 14. února na počest bohyně Juno – ochránkyni žen a svateb a 15. února pak na počest boha Lupercuse, který byl ochráncem dobytka.

Cílem oslav bylo žehnání plodnosti a očištění lidu od zlých kleteb a neštěstí. Součástí slavností byl i obřad, tzv. loterie lásky, kdy dívky napsaly na papír své jméno, daly ho do džbánku a chlapci pak losovali – ta, jejíž jméno si vytáhli, se stala jejich vyvolenou pro zbytek oslav.

Kněz Valentýn

Podle legendy se z Lupercalií stal svátek svatého Valentýna po působení kněze Valentýna v Římě. Tato legenda se datuje do 3. století př. n. l., kdy v Římě vládl císař Claudius II., který byl velmi krutý a toužil vybudovat velkou a silnou armádu. Aby získal co nejvíc rekrutů, zakázal mladým mužům v celém Římě sňatky, protože předpokládal, že ženatí muži nebudou chtít odcházet od svých rodin do války. Kněz Valentýn však navzdory tomuto nařízení dál potají mladé páry oddával, navíc je prý nabádal, aby ctili lásku a rodinu a do armády neodcházeli. Byl samozřejmě odhalen, zatčen a odsouzen k smrti.

valentýn

Valentýn byl uvržen do žaláře, kde čekal na popravu. Během chvíle se prý u oken a dveří žaláře začaly objevovat malé dárky a dopisy od všech, kterým Valentýn pomohl nebo se chystal pomoci. Dávali mu tak najevo, že stejně jako on věří na lásku. I Valentýn poznal tu svou – zamiloval se totiž do dcery žalářníka. Než byl odveden na popraviště, zanechal jí podle legendy dopis, ve kterém jí vyznal lásku. Byl podepsaný „Od Tvého Valentýna“.

Právě tento dopis bývá považován za první historickou valentýnku. Kněz Valentýn byl údajně popraven 14. února 269 př. n. l. a po své smrti byl prohlášen za svatého. Postupně, jak se Řím stával více a více křesťanským, začal se slavit Valentýn místo Lupercuse a oslavy se ustálily na datu 14. února. V roce 1969 byl svátek vyjmut z liturgického kalendáře.

Naše valentýnské tipy:Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme