Nesmrtelný puntík: módní hit již více než 180 let

Také jste podlehli kouzlu hravých puntíků? Retro vzor, který se stále a opakovaně vrací do módy, uchvátil už generace (nejen) žen a rozhodně dávno nepatří jen oblečení!

Historie puntíku

Puntíky vtrhly do světa módy v roce 1835, v době, kdy taneční bály bez výjimky začaly vířit novým oblíbeným tancem zvaným polka. Puntík na těchto bálech nesměl chybět a odtud také získal svůj anglický název známý již po celém světě „polka dot“.

O sto let později přišel další boom, když Walt Disney oblékl do puntíkatých šatiček svou novou postavu – myšku Minnie. Ta puntíky od té doby nikdy nedala dolů.

V dalších letech zažíval puntík své vzestupy i pády. Zatímco v 30. letech 20. století byl symbolem luxusu a zdobil hedvábí i šifon, o 10 let později už ustupoval do pozadí jako „usedlý a konzervativní“ vzor. V 60. letech však opět slavil velký návrat a to díky zrodu amerického Pop Artu i díky slavným návrhářům, kteří ho prostě museli mít ve svých nejnovějších kolekcích.

A od té doby je tu s námi puntík pořád a to nejen na oblečení. Stal se velkým hitem i pro interiér či vaření.

Originální vzor oživí každý domov

Puntíky sice mají status retro vzoru, ale rozhodně se ho nemusíte bát použít třeba do moderních kuchyní. Šik kuchyňská zástěra s puníky, rychlovarná konvice nebo třeba smaltovaný hrnec dodají každému vaření dokonalý šmrnc. Skvěle vypadá také kombinace puntíků s jinými vzory – třeba květinami či kostkou. Že se puntíkaté nádobí se hodí jen na chalupu je pouhý mýtus, takže se nebojte popustit fantazii a dodejte své kuchyni na osobitosti.

Stejně tak tento hravý motiv nepatří jen dětem. Například puntíkaté povlečení je sice velmi výrazným prvkem a nehodí se každému. Ale věřte, že pokud se pro něj rozhodnete, budete ho milovat! Ať už v černé, červené, zelené nebo třeba fialové, puntíky by neměly chybět v žádném domově. Jeho kombinace jednoduchosti a originality zaručeně zaujme na první pohled a díky prosté hravosti vám zaručeně zvedne náladu.

Takže zapomeňte na to, že puntík patří jenom na šaty, je moc dětinský nebo moc retro. Každý domov si zaslouží puntíky!Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Zbavte se octomilek jednoduchou domácí pastí

Jak zazimovat muškáty

Extra vláčný cuketový perník

Recept na těstoviny s dýňovou omáčkou

Velký bramborákový speciál

Doporučujeme