Nesmrtelný puntík: módní hit již více než 180 let

Také jste podlehli kouzlu hravých puntíků? Retro vzor, který se stále a opakovaně vrací do módy, uchvátil už generace (nejen) žen a rozhodně dávno nepatří jen oblečení!

Historie puntíku

Puntíky vtrhly do světa módy v roce 1835, v době, kdy taneční bály bez výjimky začaly vířit novým oblíbeným tancem zvaným polka. Puntík na těchto bálech nesměl chybět a odtud také získal svůj anglický název známý již po celém světě „polka dot“.

O sto let později přišel další boom, když Walt Disney oblékl do puntíkatých šatiček svou novou postavu – myšku Minnie. Ta puntíky od té doby nikdy nedala dolů.

V dalších letech zažíval puntík své vzestupy i pády. Zatímco v 30. letech 20. století byl symbolem luxusu a zdobil hedvábí i šifon, o 10 let později už ustupoval do pozadí jako „usedlý a konzervativní“ vzor. V 60. letech však opět slavil velký návrat a to díky zrodu amerického Pop Artu i díky slavným návrhářům, kteří ho prostě museli mít ve svých nejnovějších kolekcích.

A od té doby je tu s námi puntík pořád a to nejen na oblečení. Stal se velkým hitem i pro interiér či vaření.

Originální vzor oživí každý domov

Puntíky sice mají status retro vzoru, ale rozhodně se ho nemusíte bát použít třeba do moderních kuchyní. Šik kuchyňská zástěra s puníky, rychlovarná konvice nebo třeba smaltovaný hrnec dodají každému vaření dokonalý šmrnc. Skvěle vypadá také kombinace puntíků s jinými vzory – třeba květinami či kostkou. Že se puntíkaté nádobí se hodí jen na chalupu je pouhý mýtus, takže se nebojte popustit fantazii a dodejte své kuchyni na osobitosti.

Stejně tak tento hravý motiv nepatří jen dětem. Například puntíkaté povlečení je sice velmi výrazným prvkem a nehodí se každému. Ale věřte, že pokud se pro něj rozhodnete, budete ho milovat! Ať už v černé, červené, zelené nebo třeba fialové, puntíky by neměly chybět v žádném domově. Jeho kombinace jednoduchosti a originality zaručeně zaujme na první pohled a díky prosté hravosti vám zaručeně zvedne náladu.

Takže zapomeňte na to, že puntík patří jenom na šaty, je moc dětinský nebo moc retro. Každý domov si zaslouží puntíky!Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Letní dny dopravy zdarma se Zásilkovnou v plném proudu!

Doporučujeme