Jaký materiál nádobí je do kuchyně nejvhodnější?

Vařit chutná jídla pro celou rodinu, zdravě, bez připalování a bez velké námahy je někdy velmi náročný úkol. Základem úspěchu je správný výběr materiálu nádobí, ve kterém vaříme. Jak ovšem na to, když máte na výběr z tolika různých materiálů? Jaké jsou výhody a nevýhody různých druhů nádobí?

Nerezové nádobí

Nerezové nádobí se ve většině našich kuchyní těší největší oblibě. Tu si získalo zejména díky své odolnosti a dlouhé životnosti, při správné údržbě si navíc dlouho uchová elegantní vhled. Rozhodně se vám vyplatí koupit si rovnou výbavu nerezových hrnců v celé sadě různých velikostí, které využijete při každém vaření. Je to vynikající materiál, ovšem jeho vlastnosti je třeba podpořit vrstvením. Hodně záleží na tloušťce nerezu a také na tom, zda dno má sendvičové uspořádání (mezi nerezový povrch se vkládá například vrstva hliníku pro lepší rozvod tepla). K nevýhodám nerezu patří náročnější údržba – pokud se vám ho podaří připálit, potřebujete drátěnku, písek a hlavně hodně trpělivosti a času na drhnutí.

+ odolnost vůči poškození a pachům

+ dlouhá životnost

+ estetický vzhled

+ vhodné i na indukci

+ univerzální použití

– kvůli obsahu niklu nevhodné pro citlivější alergiky

– náročnější údržba

Keramické nádobí

Nádobí s keramickou vrstvou má poškození a pachům odolný nepřilnavý povrch, díky čemuž se stalo velmi oblíbeným. Zachovává si také odolnost vůči teplotním šokům, takže je možné přichystaný pokrm přenést z chladničky rovnou do rozpálené trouby. Nejvíce z této kategorie oceníte keramické pánve, velký rozmach však zažívají i klasické hrnce. Na keramickém povrchu lze vařit, smažit i péct zcela bez tuku (pouze je nutné občas nádobí tukem vymazat), je tedy vhodný pro zdravou kuchyni a například bílá keramická vrstva vypadá opravdu luxusně. Některé současné keramické nádobí lze podle výrobců s úspěchem použít i na indukci, jiní pak ke svým keramickým výrobkům nabízejí speciální redukční podložku.

+ vysoká trvanlivost a životnost

+ odolný nepřilnavý povrch

+ elegantní vzhled

+ možnost vaření zdravě – bez tuku

+ snadná údržba

– světlý keramický povrch může používáním změnit barvu

– nutnost pravidelně ošetřovat

– ne vždy vhodné na indukci

Smaltované nádobí

Smalt je v kuchyních klasikou a při správném zacházení vám vydrží hodně dlouho. Smaltované hrnce jsou odolné a trvanlivé, ovšem pozor při prudších nárazech: smalt je totiž relativně křehký, a pokrývá-li poměrně tenký plech, bude mu hrozit odprýsknutí. Díky velkému výběru barev je toto období oblíbené zejména na chalupách, kde dodá vaření ten správný šmrnc, ale jsou vhodné do každé kuchyně.

+ odolnost a trvanlivost

+ cenová dostupnost

+ široká škála barevných provedení

+ rychlý rozvod tepla

– nutné šetrnější zacházení

Litinové nádobí

Litina patří mezi klasické materiály už od dob našich prababiček. Jedná se o velice pevný materiál, který odolává vysokým teplotám a je velmi dobře tepelně vodivý. Díky své vysoké odolnosti a při správném zacházení vám může vydržet i desetiletí. Dobrou tepelnou vodivost využijeme zejména při pomalé přípravě pokrmů, ať už se jedná o vaření či pečení. Litinové nádobí je vhodné na indukci a ve většině případů ho lze použít i v troubě. Je odolné vůči vysokým teplotám, a čím déle slouží, tím je na něm příprava jídla snadnější. Při častém použití vytvoří oleje z pokrmů na povrchu přirozenou nepřilnavou vrstvu, takže můžete při vaření a smažení omezit množství přidávaného tuku nebo to zkusit zcela bez něj. Oproti moderním materiálům nádobí, jako je napříkad titan, je navíc litina cenově dostupnější.

+ vysoká odolnost

+ trvanlivost

+ výborná vodivost

+ vhodné na indukci

+ vaření s minimem tuku

+ lze použít i v troubě

– vyšší hmotnost

– vyšší cena

Měděné nádobí

Měděné hrnce a pánve jsou oblíbené mezi profesionálními kuchaři po celém světě, vidět jste je mohli i v pořadech Zdeňka Pohlreicha nebo Emanuela Ridi. Měď má výborné tepelné vlastnosti: rychle a rovnoměrně rozvádí teplo, vaření je tak velmi rychlé a úsporné, protože materiál bleskově reaguje na změny výkonu sporáku. Má designový vzhled a je také trvanlivé, měděný povrch však vyžaduje o něco větší údržbu a navíc nádobí není vhodné do myčky.

+ luxusní vzhled

+ výborné tepelné vlastnosti (úspora při vaření)

+ trvanlivost

+ profesionální kvalita

– náročnější údržba

– vyšší cena

Nádobí s nepřilnavým povrchem

Kromě výše zmíněných materiálů naleznete na trhu také řadu nádobí s různými druhy nepřilnavých povrchů. Máte na výběr od klasického teflonu přes nádobí s granitovým/ mramorovým povrchem až po nepřilnavé povrchy s příměsí titanu. Teflon se vyznačuje velmi dobrou tepelnou vodivostí, na druhou stranu je ale velmi náchylný k poškození a poškrábání. V poslední době je hojně vylepšován různými aditivy, která mají za úkol odstranit tuto negativní vlastnost.

Ačkoliv na žádný z nepřilnavých povrchů byste neměli jít rovnou s vidličkami a noži, například granit nebo titan se vyznačují mnohem větší odolností při zachování podobných vlastností, a to zejména možnost vaření s minimem tuku a minimální připalování pokrmů. S granitem, který se vyrábí v elegantních barevných kombinacích, navíc získáte i netradiční a krásný kousek nádobí do své kuchyně.

Sada nádobí Granite


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme