péče o podlahy

Jak na čištění a péči o podlahy

Začněte od podlahy! Předvánoční úklid, jarní úklid ani běžná údržba domova se bez úklidu podlah zkrátka neobejdou. Vysávání a stírání patří prý hned po mytí nádobí k nejneoblíbenějším činnostem při úklidu, na čemž se asi shodneme. Víte však, jak správně pečovat o jednotlivé typy podlah?

Ať už to při úklidu domácnosti berete odshora nebo odspoda, k čištění podlah se dřív nebo později dostanete. Každý typ podlahy potřebuje při úklidu a čištění jinou péči a je důležité, zda se chystáte uklízet parkety, linoleum, dlažbu, laminátovou podlahu nebo koberce. Co která podlaha vyžaduje a na co si dát pozor?

Dlažba a linoleum

Tady asi není moc co řešit, protože dlažba a linoleum patří mezi nejméně náročné krytiny na údržbu. Při jejich úklidu a čištění postačí odstranění hrubých nečistot zametením nebo vysátím a následné setření mopem a vodou s běžnými čisticími prostředky.

Dlažba je opravdu velmi nenáročná a nemusíte si s jejím úklidem dělat těžkou hlavu. Oproti tomu u linolea doporučujeme hlídat pH čisticího prostředku. Nedoporučuje se například používat při úklidu sodu, protože tato podlahovina vyžaduje neutrální čisticí prostředky. Musíte si také uvědomit, že klasické linoleum je náchylné k poškození ostrými předměty, nepoužívejte proto agresivní čisticí pomůcky, jako jsou drátěnky a podobně.

Koberec

Koberce, zejména celoplošné, už nejsou takovým hitem, jako bývaly kdysi. Určitě mají své nepopiratelné výhody, při údržbě si však musíte dát pozor a možná se občas i zapotíte. Ve vláknech koberců se totiž udržuje spousta prachu i nečistot. Je tedy nezbytné, používat vysavač častěji než u jiných podlahových krytin, zejména pokud máte domácí mazlíčky.

úklid koberec

Aby vám koberec vydržel dlouhou dobu, je dobré jednou za rok provést generální vyčištění, kterým ho zbavíte i hlubších nečistot. Můžete si na to pozvat specializovanou úklidovou firmu, která to provede důkladně, ale také za odpovídající peníze. Pokud se do toho pustíte sami, velmi jednoduše v obchodech seženete speciální přípravky na čištění koberců. Ovšem při výběru dejte pozor na to, z jakého materiálu je koberec vyroben, zejména pokud máte koberec vlněný. Skvrny – například od vylitého kafe – vyčistěte co nejrychleji, buď speciálními přípravky, nebo zaručenými babskými radami.

Dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha je krásná, drahá a jakožto přírodní materiál je ze všech typů podlah samozřejmě nejnáročnější. Pokud tedy pořízení dřevěné podlahy teprve zvažujete, pečlivě si nastudujte všechna pro a proti.

Je nejvíce náchylná k poškození (například drobnými kamínky) a také nesnese velkou vlhkost. Je tedy lepší vysávat a zametat častěji, abyste podlahu zbavili hrubých nečistot. Nezapomeňte na podlepení nábytku speciálními podložkami, abyste zamezili tření, a také doporučujeme používat rohožky, aby veškerá hrubá špína zůstala přede dveřmi.

Pravidelné stírání dřevěné podlahy určitě není problém. Lakované podlahy jsou o něco odolnější, u voskovaných a olejovaných doporučujeme mokrou cestu spíše v menší míře. Vždy je však základem pečlivě vybraný mop. Důležitá je hlavice z co nejjemnějšího materiálu (naprosto ideální je mikrovlákno) a mechanismus, který mop dokonale vyždíme. Obecně platí, že vodní film by měl uschnout do 1 minuty, jinak riskujete promáčení a podmáčení podlahy. Skvěle vám poslouží také speciální spray mop, který díky jemnému rozstřikování podlahu nepromáčí.

úklid mop

Vždy používejte speciální čisticí prostředky určené na dřevěné podlahy, jarem nebo univerzálními prostředky byste podlaze rozhodně neprospěli. Při vysávání nezapomeňte nasadit speciální hubici na hladké povrchy. Dřevu dělá také dobře pravidelné ošetřování vosky či oleji, to ale závisí na typu vaší podlahy, takže se vždy řiďte doporučením výrobce.

Laminátové podlahy

Laminátové plovoucí podlahy patří v současné době mezi nejoblíbenější podlahové krytiny a v mnohém se podobají těm dřevěným, i když se mohou pochlubit o něco vyšší odolností.

Samozřejmě i zde platí pravidlo, čím méně vody, tím lépe. Takže opět doporučujeme používat na stírání mopy s perfektním ždímacím mechanismem – nejlépe vyždímané bývají mopy s rotačním odstředivým mechanismem. Pokud jde o čisticí prostředky, můžete použít i jemný roztok s jarem, ale doporučujeme spíše zvolit speciální prostředky určené přímo na lamino. Pokud přípravek obsahuje i leštidlo, tím lépe. Při vysávání skvěle poslouží nástavec s kartáčem a rohožky přede dveřmi také neuškodí, protože lamino je sice odolnější, ale s hrubou špínou si také moc nerozumí.

Vinylové podlahy

U vinylových podlah hodně záleží na typu, jaký si pořídíte. Ale v tomto případě se rozhodně posouváme o kousek dál k vyšší odolnosti, tím pádem i snadnější údržbě. Většina moderních vinylů je totiž velmi odolná vůči poškození, oděru a hlavně vůči vodě, takže je můžete použít i do koupelen.

Voděodolnost znamená, že při stírání už nemusíte být tolik opatrní, stejně je ale vždy lepší zvolit mop s dokonalejším ždímáním. Používejte však vždy pouze přípravky určené přímo na vinylové podlahy. Obyčejný jar nebo agresivní prostředky mohou narušit vrchní ochrannou vrstvu. Nezanedbávejte ani pravidelnou údržbu pomocí speciální přípravků, které pomohou udržovat ochranný film, aby vaše podlaha zůstala dlouho krásná. Doporučuje se takovou údržbu provádět cca jednou za měsíc.

Svěřte úklid robotům

A pokud vás uklízení podlah nebaví, svěřte ho někomu jinému. Nemyslíme tím platit draze úklidovou firmu nebo zaměstnávat zbytek rodiny. Pořiďte si malého robotického kamaráda, který to udělá za vás. Moderní technologie nám umožňují být trochu pohodlní a úklid si o něco usnadnit, alespoň pokud jde o vysávání.

Na trhu je v současnosti k sehnání řada pomocníků pro úklid domácnosti, kteří uklízí sami. Robotický vysavač je vhodný pro úklid všech typů podlah. Je inteligentní, takže se bez problému vyhne všem překážkám a vy můžete klidně odpočívat.

Máte nějaké tipy, jak na podlahy bez námahy? Podělte se s námi! 😊Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme