třídění odpadu

Desatero domácího třídění odpadu – víte, v čem se nejčastěji chybuje?

Dnes už snad každé malé dítě ví, k čemu slouží barevné kontejnery a proč je důležité odpad třídit. Počet kontejnerů na tříděný odpad každým rokem roste a v Čechách pravidelně třídí 73 % obyvatel, což nás řadí mezi nejaktivnější státy Evropské Unie, a to si zaslouží opravdu potlesk. Třídění odpadu se však netýká jen plastů a papíru. Co vše lze recyklovat, jak třídit co nejefektivněji a v čem se při třídění nejčastěji chybuje?

Kam s ním?

Základem třídění je mít doma kam odpad co nejefektivněji ukládat. Asi málokdo třídí odpad až venku u popelnic, jádro třídění je tedy přímo v našich domovech. Nejpraktičtější je pořídit si samostatné odpadkové koše na tříděný odpad. Dnes už máte možnosti, jak takové koše umístit i do malých bytů, ať už v podobě stohovatelných košů, jednoho koše rozděleného na několik oddílů nebo v moderní kuchyni třeba koše zabudované do kuchyňského šuplíku, kde nebudou vidět.

koše na tříděný odpad

Pokud vás vidina hromady košů v interiéru neláká, můžete si vyrobit vlastní, třeba z úložných boxů, krabic nebo košíků. Papír lze snadno třídit do papírových tašek, které si přinesete z obchodu. Ty jsou navíc skladné a můžete je vyhodit společně s odpadem. Stejně vám poslouží i klasická igelitka na plastový odpad. Zkrátka fantazii se meze nekladou.

Jak na třídění efektivně a bezchybně

Jak už jsme předeslali, třídíme sice ve velkém, ale určitě se to neobejde bez chyb. Co všechno tedy  lze třídit, co patří do barevných kontejnerů a v čem děláme největší chyby?

Papír

Při třídění papíru se chybuje asi nejčastěji, a to v následujících věcech.

 • Několikrát recyklovaný papír už nelze dále recyklovat, patří tedy do směsného odpadu nebo bioodpadu. Jsou to například obaly od vajíček a roličky od toaletního papíru.
 • Do modrého kontejneru nepatří ani silně znečištěný papíry – typickým příkladem je mastný obal od pizzy.
 • Jednorázové kelímky na kávu bohužel také nelze recyklovat. Zpravidla se nejedná o čistý papír, ale mají na sobě tenkou vrstvu plastu, aby kelímek neprotekl.
 • Nepatří sem ani použité papírové kapesníčky a ubrousky, účtenky a knihy je nutné zbavit tvrdé vazby.

třídění papír

Plasty

Plastové obaly tvoří největší procento odpadu z domácností a i při jejich třídění je stále co se učit.

 • Věděli jste, že z plastových obalů není nutné sundávat etikety ani víčka? Zbytečně si tím přiděláváte práci.
 • Mylně se také traduje, že plastové obaly je nutné před vyhozením vymýt. To však platí pouze pro obaly, které jsou mastné (například lahev od oleje). Ty je nutné vymýt vodou s mycím prostředkem, aby se zbavily mastnoty. Pokud se vám nechce obal umývat, vyhoďte ho do směsného odpadu. Ostatní obaly od potravin, a dokonce ani kosmetiky vymývat nemusíte.
 • Do žlutého kontejneru nepatří tuby od zubní pasty ani obaly od sušenek s vnitřní stříbrnou vrstvou.
 • Naopak s klidem můžete s plasty třídit polystyren a termoobaly od jídla (takové ty bílé krabičky).

třídění plast

Nápojové kartony

Nápojové kartony, neboli tetrapaky, patří primárně do oranžového kontejneru. Pokud však v okolí takový nemáte, zcela běžně lze obaly od mléka či džusů třídit do žlutého kontejneru společně s plasty. Poznáte to podle příslušné nálepky na kontejneru.

Sklo

Při třídění skla je primárně nutné hlídat si barevné rozlišení na bílé a barevné sklo (pokud tedy máte u domu oddělené kontejnery). Pokud vhodíte barevné mezi bílé, znehodnotíte poctivě vytříděné sklo.

 • Do kontejneru na sklo nepatří autoskla, zrcadla ani keramika, porcelán, varné a laboratorní sklo.
 • Třídit můžete i sklenice od zavařenin, majonézy, jogurtů, kečupu apod., a to i nevymyté a včetně víčka.
 • Víte, že tabulové sklo z oken a dveří patří do zelených kontejnerů, tedy mezi barevné sklo?

třídění sklo

Bioodpad

Třídění bioodpadu je zejména ve městech poměrně novinkou, ale postupně si získává svůj prostor. Proto koukněte, jestli se ve vašem okolí nachází hnědá popelnice. Proč a jak vlastně bioodpad třídit?

 • Bioodpad by správně neměl přijít do směsného odpadu, protože zabírá příliš mnoho místa. Tříděním bioodpadu ušetříte až 18 % prostoru v běžné popelnici a umožníte zbytkům z kuchyně další možné využití.
 • Šťastlivci, kteří mají k dispozici zahrádku, si mohou pořídit klasický kompostér. Ti, kteří bydlí v bytě a chtějí také vlastní kvalitní hnojivo, mohou využít vermikompostér. Ostatním nezbývá nic jiného, než se poohlédnout po hnědých popelnicích.
 • Do bioodpadu lze třídit veškeré rostlinné zbytky z kuchyně, čajové pytlíčky (ne plastové) a kávový lógr, zbytky pečiva, lepenku (roličky od toaletního papíru, obaly od vajec), papírové kapesníčky, pečicí papír, skořápky od vajec, peří, chlupy domácích zvířat, piliny (podestýlka od hlodavců) a popel z dřevěného uhlí.
 • Naopak do hnědé popelnice nepatří maso a živočišný odpad (kosti, masové odřezky, šlachy, uzeniny atd.), rostliny napadené chorobami, cigarety a nedopalky.

bioodpad

Tuky

Vyléváte zbytky oleje po smažení do dřezu nebo do záchodu? Pak zpozorněte! Použitý olej lze totiž také třídit a recyklovat. Ptáte se proč?

 • Už na hodinách fyziky se učíme, že voda a olej se prostě nikdy nesmíchají. Při vylití do odpadu olej ztuhne, usadí se na trubkách a časem je ucpe, což není zrovna příjemná a v případě nápravy ani levná záležitost.
 • Třídění oleje není nijak náročné, stačí ho slévat do vhodné nádoby, například PET lahve, a podívat se v okolí po speciálních kontejnerech na olej nebo ho odevzdat v nejbližším sběrném dvoře. V případě nouze ho lze vyhodit také do komunálního odpadu, ale ujistěte se, že je láhev dobře zavřená.
 • Ale pozor, motorové a technické oleje do kontejnerů na tuky nepatří!

Kovy

Do směsného odpadu by neměl přijít ani kovový odpad. Ještě donedávna bylo možné ho třídit pouze přes sběrné dvory a výkupny, ale je pochopitelné, že ne každý se s pár plechovkami vypraví na výlet do sběrného dvora. Naštěstí se v posledních letech stále častěji objevují šedé kontejnery, do kterých můžete drobný kovový odpad ukládat.

 • Do šedých kontejnerů patří plechovky od nápojů, konzervy, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky.
 • Nepatří sem plechovky od barev a chemikálií ani tlakové nádoby se zbytky nebezpečných látek.

třídění kovy

Elektroodpad

Vysloužilá elektronika, domácí spotřebiče ani baterie v žádném případě nesmí končit mezi běžným odpadem. Jsou pro ne určené speciální červené kontejnery, velké spotřebiče je pak nutné odvézt přímo do sběrného dvora. Málokdo ale ví, že máte možnost odevzdat vysloužilý spotřebič také v obchodě s elektronikou. Obchodník jej musí vzít zdarma a v případě, že nemá prostor pro skladování, musí vám poradit, kam spotřebič odvézt.

Oblečení

Ani oblečení by nemělo končit v komunálním odpadu. Spousta oblečení, které vyhazujeme, by rozhodně ještě posloužila někde jinde. Pokud se tedy rozhodnete staré oblečení vyhodit, poohlédněte se buď po speciálních kontejnerech různých charit, případně kontejnerech na textil pod správou městských technických služeb, které se v některých městech také stále častěji objevují.

třídění oblečeníNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Zbavte se octomilek jednoduchou domácí pastí

Jak zazimovat muškáty

Extra vláčný cuketový perník

Recept na těstoviny s dýňovou omáčkou

Velký bramborákový speciál

Doporučujeme