Už je tu zase období, kdy je nejvyšší čas nablýskat a vycídit celý dům. Vyleštěná okna, vydrhnuté kachličky a navoněný domov k velkému vánočnínu i jarnímu úklidu zkrátka už tak nějak patří. Také ale někdy přemýšlíte, jestli se opravdu neobejdeme bez zástupu čisticích prostředků na každý druh špíny?
Vždyť naše babičky měly krásně naklizený domov i bez spousty chemie. Je tedy načase kouknout na pár babských rad, které vám usnadní úklid, ušetří peněženku, a navíc s čistým svědomím uděláte i něco pro přírodu a své zdraví. Zkuste letos úklid zefektivnit s přírodními čističi, které skoro nic nestojí a máte je vždy po ruce. Uvidíte, že je budete s radostí používat po celý rok.
1. Citron
Citron je nejen skvělým doplňkem do čaje, ale také efektivním čističem na skvrny a odstraňovačem zápachu. Navíc má antibakteriální účinky.
- Dejte do lednice polovinu citrónu nebo vatu namočenou v citronové šťávě – zabráníte tak šíření nepříjemného zápachu z potravin.
- Přetřením polovinou citronu přes krájecí prkénka (dřevěná i plastová) je zbavíte starých skvrn, a navíc je vydezinfikujete. Stejně dobře působí třeba na staré plastové boxy zbarvené od jídla.
- Smícháním citronové šťávy se solí získáte efektivní čisticí prostředek na všechny nerezové povrchy – od starých hrnců, přes dřez až po kohoutek v koupelně.
- Je i skvělým pomocníkem při praní. Smícháním 1:1 s vodou získáte odstraňovač skvrn, který může být poslední záchranou pro vaše oblíbené oblečení. Stačí na chvíli namočit do citronové vody a jemně vydrhnout. Přidáním hrníčku citronové šťávy k pracímu prostředku zase získáte účinný bělicí prostředek.
- Pro vyčištění klasické i mikrovlnné trouby dejte do misky nebo pekáče vodu s citronovou šťávou či s plátky citronu a zapněte na pár minut na maximální výkon. V troubě nechte po vypnutí ještě pár hodin působit a špína půjde krásně dolů.
2. Jedlá soda
Mezi nejoblíbenější čističe i odstraňovače zápachu patří jedlá soda, která za pár korun udělá opravdu hodně muziky. Jednou vyzkoušíte a už ji nedáte z ruky.
- Smícháním s vodou 1:1 vytvoříte univerzální čisticí pastu, která vyčistí, špínu, mastnotu, usazeniny i připáleniny. Pro ještě účinnější efekt můžete místo vody použít citronovou šťávu i ocet.
- Lžička sody přidaná do dřezu k nádobí má dokonalý odmašťovací a lešticí efekt.
- Jedlou sodu použijete i na odstranění zápachů. Buď ji jen tak nasypejte (na koberec, do odpadkového koše, do bot), nebo daný předmět omyjte čisticí pasou viz výše. Do lednice stačí dát misku s trochou sody, kterou po pár dnech vyměníte.
- Jedlou sodou vyčistíte a vydezinfikujete také matraci. Vyluxovanou matraci pomocí sítka posypejte sodou, nechte cca 30 min. působit a poté znovu vyluxujte.
- Funguje jako efektivní čistič pračky – stačí půl hrnku sody a pustit pračku naprázdno.
- Přidáním lžíce sody k pracímu prostředku získáte efektivní odstraňovač skvrn a špíny. Používejte však pouze na bílé a stálobarevné oblečení.
- Roztok sody s vodou vám přes noc skvěle vydezinfikuje kartáček na zuby.
- Smícháním vody, sody a pár kapek esenciálního oleje v rozprašovači získáte ekologický osvěžovač vzduchu.
3. Ocet
Ocet je nejoblíbenějším přírodním prostředkem z dob našich babiček. Odstraní zápach, naleští, a dokonce dezinfikuje. Skvěle poslouží ocet klasický i ten jablečný.
- Přidáním octa do vody s běžným čističem zajistíte, že jakýkoliv čištěný povrch se bude krásně blýskat. Můžete to využít na okna, zrcadla, sprchové kouty, kachličky i nerezové plochy.
- Pro odstranění zápachu z odpadů nalijte trochu octa, nechte několik minut působit a zalijte konvicí horké vody. Na ucpaný odpad dejte nejdřív půl hrnku jedlé sody a pak ocet a horkou vodu.
- Pokud vás trápí zápach v lednici (i kdekoliv jinde), přidejte do vody k čističi pár kapek octa. Po vymytí bude lednice opět krásně voňavá.
- Je také skvělým bojovníkem proti vodnímu kameni. Stačí nalít trochu octa na postižené místo a nechat působit. V rychlovarné konvici ho nařeďte vodou a převařte, vodní kámen se vytratí téměř okamžitě. Octový odér pak odstraníte jednoduše dalším převařením s čistou vodou.
- Ocet je skvělý dezinfekční prostředek. Působí proti bakteriím, v koncentrovanější podobě i proti plísním.
- Jablečný ocet můžete také přidat do pračky místo aviváže, cca půl hrnku na jednu dárku prádla. Osvěží vaše prádlo a octový pach vymizí, než prádlo usušíte. Navíc vám pomůže vyčistit pračku a odpady.
4. Sůl
Už i Maruška věděla, že sůl je nad zlato. A to nejen proto, že bez ní jsme odsouzeni jíst jen sladké nebo kyselé, ale také proto, že je skvělým pomocníkem při úklidu.
- Milovníci červeného vína jistě vědí, že sůl je skvělá na čištění nežádoucích barevných skvrn. A to nejen od vína, ale také od čaje či kávy. Stačí navlhčit, nasypat sůl, chvíli počkat až skvrnu vstřebá a pak dočistit teplou vodou případně dát vyprat.
- Stejně skvěle jako na barevné skvrny působí i na skvrny mastné. Vyčistíte s ní i mastnotu v kuchyni.
- Trochou soli s vodou vyčistíte i usazeniny od čaje či kávy na hrnkách a sklenicích.
- Roztok vody se solí uvolní usazeniny na skleněných vázách i připáleniny na pánvi či v hrnci – stačí nechat několik hodin působit.
- Pomáhá i na zbarvení od potu na bílém prádle. Do litru vody dejte cca 4 lžíce soli a nechte odmočit přes noc. Nepoužívejte však na jemnější a citlivé materiály.
- Odstraňuje zápach z bot – stačí na noc nasypat trochu soli a ráno zase vysypat.
- Smícháním soli a citronové šťávy vytvoříte pastu, která spolehlivě vyčistí vaše ruce od zápachu z potravin, například česneku.
5. Pasta na zuby
Pastu na zuby má zajisté doma každý. Pokud navíc máte pastu bělicí a bez barevných proužků, máte vyhráno!
- Skvěle vybělí prádlo i zašlé tenisky – stačí jen kartáč a trocha pasty. Naneste pastu, nechte chvíli působit a pak důkladně vydrhněte. Stejným způsobem odstraní i spoustu na první pohled neodstranitelných skvrn.
- Je efektivním leštidlem na kovy. Poradí si s nádobím, kohoutkem v koupelně i zašlým stříbrným řetízkem.
- Potřebujete vybělit spáry mezi kachličkami? Pak vsaďte na zubní pastu a starý kartáček. Půjde to jako po másle.
- Když potřete zrcadlo jemnou vrstvou pasty na zuby a opláchnete vodou, nebude se vám mlžit.
Máte nějaké další tipy, jak podobné „čističe“ využít? Napište nám do komentáře!