kávová sedlina

3 důvody, proč nevyhazovat kávovou sedlinu

Ať už si kávu rádi vychutnáváte z klasického kávovaru, french pressu, moka konvičky, překapávanou nebo jako obyčejného českého „turka“, vždy získáte nejen opojný pocit z lahodného moku, ale také mokrou, nevzhlednou hroudu kávové sedliny, která zpravidla končí v koši.

Proč byste ale měli vyhazování sedliny, neboli také hezky česky lógru, přehodnotit? Další šálek oblíbeného životabudiče si z ní sice neuděláte, ale blahodárné vlastnosti si káva zachová i po vylouhování, takže i ta nevzhledná kávová hrouda má své další využití.

Pomocník na zahradu i do květináčů

Kávová sedlina je skvělým pomocníkem především pokud doma cokoliv pěstujete, buď na zahradě nebo jen v květináčích. Obsahuje totiž spoustu minerálních látek – vápník, hořčík, mangan a především draslík, který podporuje schopnost přijímat vodu, posiluje pletivo a zvyšuje odolnost rostlin. A jako bonus odpuzuje škůdce.

Přírodní hnojivo

Kávová sedlina se nejlépe zužitkuje, pokud doma máte vlastní kompost – ať už klasický zahradní nebo domácí „žížalkový“ vermikompostér (kam je však třeba lógr přisypávat postupně). Urychluje procesy kompostování a výsledný kompost obohatí o řadu minerálních látek, bude výživnější a kypřejší.

Pokud kompost doma nemáte, kávu lze využít i samostatně. V tom případě je však důležité nechat ji důkladně uschnout, protože vlhká káva velmi často ráda plesniví. Usušenou sedlinu pak můžete skladovat v dobře uzavřené dóze na suchém místě a využít ji ke hnojení rostlin. Je nejlepší ji zapracovat přímo do zeminy. Půda provzdušněná kávou je lehčí, propustnější a lépe absorbuje a udrží vodu. Lze ji také rozsypat do květináče kolem rostlinky, v tom případě je ovšem třeba bedlivě hlídat vlhkost a plísně.

Nezapomínejte na to, že káva prospívá rostlinám a zelenině, které si libují v kyselé půdě – je tedy skvělá pro růže, hortenzie, azalky, vřesy, borůvky, jahody či rajčata. Rostliny, které dávají přednost zásadité půdě (například levandule, šeřík nebo aromatické bylinky) vám za ni ovšem moc nepoděkují.

káva jako hnojivo

Odpuzovač škůdců

Kromě toho, že káva rostliny pohnojí, je také skvělým odpuzovačem škůdců. Díky výraznému aroma odpuzuje například mravence a vytváří ochrannou bariéru proti slimákům. Při smíchání s pomerančovou kůrou by káva měla odradit kočky, které s oblibou používají vaše záhony jako soukromou toaletu.

A v neposlední řadě lze kávu využít i jako přírodní repelent, například při posezení na zahradě. Lógr povařte, přeceďte a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Můžete přidat i aromatické byliny jako je bazalka nebo levandule pro podporu repelentního účinku.

Pomocník do domácnosti

Zbytky kávy využijete i doma, především v kuchyni. V první řade je káva skvělým pohlcovačem pachů, takže bude vaší záchranou v případě ne zrovna voňavé ledničky. Stačí do lednice přidat sklenici nebo misku s usušeným lógrem a aromatické potraviny nebudou mít šanci. Výluh ze sedliny můžete použít i jako základ pro výrobu domácího osvěžovače vzduchu, třeba na toaletu.

Jemná kávová zrnka fungují také jako skvělý abrazivní prostředek a pohlcovač mastnoty, je tedy možné využít je k čištění hrnců a pánví. Lógr je jemnější než běžný písek k čištění nádobí, ale službu udělá stejně dobrou, a navíc zadarmo. Dejte trochu kávy na houbičku, kápněte saponát a můžete drhnout. Pozor však na citlivé nepřilnavé a keramické povrchy!

kávová sedlina

Pomocník pro krásu

Využití blahodárných vlastností kávy v kosmetice rozhodně není žádnou novinkou. Kofein zpevňuje pokožku, stimuluje růst vlasů a zlepšuje krevní oběh, takže je skvělým pomocníkem v boji s celulitidou, mdlou pokožkou nebo třeba vypadáváním vlasů.

Takový kávový kosmetický přípravek si snadno připravíte i doma a zabere vám to skutečně minimum času. Nejoblíbenější je kombinace kávy s kokosovým nebo jinými přírodními oleji, medem nebo třeba vaječným bílkem.

V rámci úspory času však můžete kávovou sedlinu jednoduše přidat ke svému běžně používanému přípravku – sprchovému gelu pro peeling celého těla, čisticímu gelu nebo pleťové masce pro svěží a rozzářenou pleť, nebo šamponu pro podporu růstu vlasů. Při vlasové kúře lze místo lógru na opláchnutí vlasů použít i výluh z něj. Odpadne vám tak práce s důkladným vymýváním zrníček kávy. Nedoporučuje se ovšem použití pro světlé vlasy, naopak tmavým vlasům káva jen prospěje.

Pokud kávu smícháte se svým oblíbeným olejem a uložíte do lednice, získáte skvělý přípravek proti kruhům pod očima. Stačí ráno na chvilku nanést a poté opatrně omýt, abyste nepodráždili jemnou pokožku okolo očí. Budete jako znovuzrození.

kávový peelingNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.