Venku je vlezlo a sychravo, viry lítají všude kolem nás, zkrátka cokoliv k zahřátí přijde vhod. Inspirujte se s námi na tradiční i netradiční nápoje, které nakopnou vaši imunitu nebo aspoň dodají potřebné vitamíny – ale hlavně řádně zahřejí i v těch největších mrazech.
Zázvorový čaj
Zázvor je u nás už poměrně stálicí, a to nejen v období chřipek a nachlazení. Už od pradávna je považovaný za všelék, především díky štědrému obsahu vitamínů a dalších blahodárných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu A, B1, B2, B6, C, E, sodíku, draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu, mědi, manganu či železa. Aromatické látky a esenciální oleje dodávají zázvoru dodávají typickou vůni, gingerol zase výraznou a pikantní chuť, která ovšem nemusí každému sednout.
Mimo jiné má zázvor antibakteriální a protizánětlivé účinky, usnadňuje trávení, ulehčuje od nevolností, posiluje přirozenou obranyschopnost organismu a má silné prohřívací účinky.
Ingredience:
(na cca 1l konvičku)
- 2-3 lžičky čerstvého strouhaného zázvoru
- med
- citron
- dle chuti další koření – skořice, badyán, kardamom
Kořen zázvoru nastrouhejte nahrubo a dejte do jemného čajového sítka. Louhujte jako klasický čaj cca 5 minut. Nechte trochu zchladnout a poté přidejte šťávu z ½ citronu a med dle chuti. Pro výraznější chuť můžete přidat i další oblíbené koření. Pozor – nepijte čaj i s kousky zázvoru, jsou velmi silné a mohou popálit žaludeční stěnu.
Zlaté mléko s kurkumou
Netradiční nápoj s s exotickou chutí kurkumy nejen potěší vaše chuťové buňky, ale je i zdravý. Pomůže například při detoxikaci těla, při trávicích potížích a podpoří imunitu – zkrátka těží ze všech blahodárných účinků kurkumy. Ne nadarmo bývá zlaté mléko také nazýváno elixír zdraví a jeho historie sahá až do starověké indické ájurvédy.
Náš tip! Pokud máte rádi nápoje s exotickou chutí, vyzkoušejte také kořeněný Chai masala.
Zlaté mléko vyrobíte snadno smícháním kurkumy s mlékem v poměru cca 1 lžíce kurkumy na 2 šálky mléka. Kromě klasického mléka můžete použít i rostlinné nápoje (mandlové sójové nebo třeba kokosové). Pro oživení okořeňte nápoj špetkou mletého bílého pepře, skořice, zázvoru, kardamomu nebo chilli. Pokud máte rádi nápoje sladší, přidejte lžičku medu.
Mléko ohřejte v rendlíku na sporáku, když je teplé, přidejte všechny další ingredience a vše dohromady minutu až dvě ohřívejte (pozor, nevařte). Med přidávejte vždy až do lehce zchladlého nápoje.
Svařené pivo se zázvorem
Jako bonus si představíme jeden pro nás poněkud netradiční nápoj. Osvěžující zchlazené pivo zná asi každý, ale zkoušeli jste už pivo svařit? Jakkoliv bizarně to může znít, pivní svařák je velmi oblíbeným zimním nápojem a pomalu se začíná objevovat i v našich končinách. Setkáte se s ním především u našich sousedů v Polsku pod názvem „piwo grzane“, ale můžete například i v Británii, kde se mu říká „winter warmer“.
Velmi důležité je, z jakého piva nápoj připravíte. Klasický český ležák vám v tomto případě moc dobrou službu neudělá. Rozhodně je lepší sáhnout po sladších, plnějších a svrchně kvašených pivech. Ideální je pivo belgického typu, Stout nebo ALE.
Ingredience:
(1 porce)
- 0,5 litru piva
- šťáva z 1/4 pomeranče
- 2 lžíce medu
- 1 kousek celé skořice
- 5 hřebíčků
- 3 plátky zázvoru
- 1/2 lžičky mletého zázvoru
- 1 hvězdička badyánu
- špetka mletého muškátového oříšku
- skořice a plátek citronu nebo pomeranče ne dozdobení
Ingedience dejte do kastrolu a pomalu zahřívejte – nevařte. Pokud potřebujete nápoj ještě víc osladit, můžete přidat i trochu cukru. Sceďte a podávejte s plátkem citronu nebo pomeranče a kouskem skořice.