Většina z nás se už alespoň jednou v životě s touto potravinou setkala. Ne vždycky je ale první seznámení s tofu příjemným zážitkem. Někteří si dokonce po prvním ochutnání vypěstují k tofu zarytý odpor a už ho nechtějí nikdy znovu vidět. Většina důvodů, proč je první zkušenost s tofu často tou poslední, pramení ze špatné úpravy této suroviny – nedostatečné dochucení, nevhodná tepelná příprava nebo použití obyčejného nedochuceného tofu.
Pokud jste se rozhodli dát tomuto zázraku asijské kuchyně ještě jednu šanci, máme pro vás několik tipů, jak tofu správně a chutně připravit. Naučíme vás, jak na dokonalou pikantní marinádu, nebo že se tato surovina hodí i do sladkých dezertů. Nejprve se ale podíváme na to, co vlastně tofu je.
Obyčejná náhražka masa nebo poklad východu?
Tofu lze jednoduše popsat jako sójový sýr, protože postup výroby tofu v mnoha ohledech přípravu sýra připomíná. Sójové mléko (nápoj získaný ze sójových bobů) se nechá vysrážet pomocí různých syřidel (většinou mořskou solí nigari nebo sádrou) a vznikne nám sražená sójová bílkovina.
Když se podíváme do historie, nejde jen o moderní trend, ale o prastarou čínskou tradici. První zmínky o tofu nalezneme již v 3. století před naším letopočtem. V té době patřila sója společně s prosem k hlavním zemědělským plodinám v Číně. Od té doby jen nabírá na popularitě a především v jídelníčku Asiatů zaujímá velmi významnou pozici.
Proč je tofu tak populární?
Tofu se nejčastěji vyskytuje ve vegetariánské nebo veganské stravě jako náhražka masa, díky svému vysokému obsahu bílkovin. Navíc se jedná o poměrně levnou surovinu, která vám za pár korun zajistí výživný oběd či večeři.
Vzhledem k tendencím moderní společnosti omezovat spotřebu masa se tofu stalo velmi oblíbenou surovinou, kterou využijete ve slané i sladké kuchyni.
Výrobků z tofu dnes v supermarketech a zdravých výživách najdeme nespočet. K dostání je nejen obyčejné (natural) tofu, ale mnoho marinovaných, zauzených či jinak ochucených druhů. Tofu seženete také v různých konzistencích – nejznámější je tuhé (bavlněné) tofu, které připomíná sýr, ale najdete i speciální měkké (hedvábné) tofu, které má konzistenci pudinku.
Jak tofu připravit?
Nejprve vymačkat!
Základní chybou, které se začátečníci dopouští, je to, že před přípravou tofu pořádně nezbaví přebytečné vody. Tofu je třeba nejprve obalit do savých ubrousků či utěrky a zatížit ho, aby se z něj uvolnil nálev. Tak získá mnohem pevnější konzistenci a bude více připomínat maso. Navíc se do něj lépe vstřebá marináda či omáčka.
Marinování
Nejlepším způsobem dochucování tofu je bezesporu marinování. Tofu je známé svou schopností pohlcovat chutě a vůně pokrmu, ve kterém ho připravujeme. Pokud si tedy chcete tofu opéct pouze na pánvi, doporučujeme ho předem ponořit do marinády, která ho pěkně ochutí. Stačí tofu naložit na hodinu do připravené omáčky a můžeme opékat či grilovat.
Mezi naše nejoblíbenější marinády patří:
Pikantní asijská marináda
- 3 lžíce sójové omáčky
- 1/2 lžičky sušeného česneku
- lžička rýžového octa
- 1 lžička medu či agáve sirupu
- 1/2 lžičky Srirachi
Steaková marináda
- 2 lžíce sójové omáčky
- 1/2 lžičky uzené papriky
- 1 lžíce BBQ omáčky
- 1/2 lžičky sušeného česneku
- trochu chilli a pepře
Bylinková marináda
- olivový olej
- 2 prolisované stroužky česneku
- nasekaná čerstvá bazalka
- sušené nebo čerstvé oregano
- 1 lžíce sójové omáčky
- pepř
Smažení
I smažením získá tofu vynikající chuť, ale především křupavost. Navrchu je proto krásně křehké a má křupavou krustičku a uvnitř je stále hedvábně hebké. Před smažením můžete tofu také namarinovat, tak si uchová chuť, i když ho ponoříte do oleje.
Vymačkané a namarinované tofu obalíme v kukuřičném škrobu (případně v klasickém trojobalu) a smažíme ho na rozehřátém oleji, dokud se na povrchu neudělá pěkná krusta. Takto připravené tofu necháme okapat a poté ho přidáváme k nudlím či místo plátku masa.
Tofu ve sladké kuchyni?
Tofu se ve sladké kuchyni často používá jako náhražka tvarohu. Díky své hrudkovité konzistenci ho v mnohém připomíná, ale je třeba ho správně dochutit. Lze použít oba druhy tofu, jak hedvábné (pudinkovité), tak bavlněné (tužší, sýrovité). Následně se vymačká a rozmixuje s citronovou šťávou a vanilkovým cukrem ve výkonném mixéru a vznikne nám jemný krém, který chuťově věrně imituje klasický tvaroh.
Tato varianta so hodí do dortových krémů (například do cheesecaku), do plněných buchet nebo jen tak na svačinku. Hodí se do sportovní stravy, protože má vysoký obsah bílkovin, které napomáhají k růstu a udržení svalové hmoty.