vánoční hvězda

Jak pečovat o vánoční hvězdu, aby vydržela do příštích Vánoc

Vánoční hvězda, poinsettia nebo také pryšec nádherný. Všemi těmito názvy můžete nazývat výraznou červeno-zelenou rostlinu, která se v posledních letech stále častěji stává součástí vánoční výzdoby i u nás. Pokud i vy patříte k těm, kteří si ji každý rok na Vánoce domů pořizují, zpozorněte. Vánoční hvězda je totiž trvalka a při správné péči vám může vydržet několik let. Je tedy škoda zacházet s ní jen jako s vánoční dekorací.

Co je poinsettia zač?

Vánoční hvězda je rostlina z čeledi pryšcovitých známá především svou slavnostní červeno-zelenou barevností. Nicméně v současné době již je vyšlechtěna do celé řady dalších barev, i když ona „vánoční“ barevnost je mezi všemi stále nejoblíbenější. Výrazné červené listy bývají často považovány za květy, ty byste však našly v podobě malých nenápadných žlutých kuliček přímo uprostřed mezi listy. Poinsettia pochází z Mexika, kde se také přibližně v 17. století započala její tradice vánoční květiny. Její cesta do Evropských tradic však byla dlouhá a objevila se v nich až začátkem minulého století. Mexický původ je také vodítkem k tomu, jak o ni nejlépe pečovat.

Pozor na mráz a přímé slunce

V Mexiku si moc mrazů neužijete, takže ačkoliv se poinsettia pasovala do role vánoční rostliny, chladu a mrazu rozhodně neholduje. Miluje teplo, a to nejlépe teploty okolo 20 °C. Doma ji tedy umístěte hlavně mimo průvan (například špatně těsnící okno). Ačkoliv teplomilná, přímé sluneční záření jí taky moc nesvědčí, raději má světlo rozptýlené, stejně jako například orchideje. Pokud tedy máte možnost, umístěte ji třeba k oknu směřujícímu na západní stranu.

Náš tip! Jelikož je vánoční hvězda rostlina teplomilná, je dobré dávat pozor už při jejím nákupu – měla by být v obchodě umístěna uvnitř v teple, nikoliv na venkovních výstavkách na mrazu.

Nezapomeňte ji pravidelně zalévat. Substrát by měl být stále zvlhčený, raději však sušší než přemokřený. Voda na zalévání je nejlepší odstátá o pokojové teplotě. V létě ji s klidem můžete dát ven na stinné místo. Když budete hlídat pravidelné zalévání a občas ji přihnojíte, bude maximálně spokojená. Samozřejmě prospěje i přesazení do většího květináče, když vám povyroste.

vánoční hvězda

Příští Vánoce zpět do barevného hávu

Nelekněte se, když rostlině zbarvené listy opadají. Je to přirozený proces, místo červených listů narostou nové zelené a takto zůstane květina po většinu roku. Jak ale na to, aby na Vánoce opět získala slavnostní barvu?

Je třeba dopřát jí pro ni přirozený režim krátkého dne a dlouhé noci. Aby se opět krásně zbarvila, potřebuje přibližně 12 až 14 hodin denně tmu (umělé světlo nevyjímaje). Nejlépe uděláte, když s tímto režimem začnete už v září/říjnu, aby byla na Vánoce připravená v plné své kráse. V pozdním odpoledni stačí rostlinu zakrýt – poslouží na to třeba vhodně zvolená kartonová krabice – a ráno ji opět odkrýt. Takto pěstovaná vánoční hvězda se vám odmění nejen krásným zbarvením, ale také větším rozvětvením i vyšším vzrůstem.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.